Nasza szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

20 listopada uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W szkole pojawiły się hasła przypominające o prawach dzieci. W ramach lekcji wychowawczych uczniowie zostali zapoznani ze zjawiskami łamania i nieprzestrzegania praw dzieci na świecie. Chcieliśmy pokazać solidarność z tymi, którzy są najbardziej bezbronni – z dziećmi świata. Przez ten prosty gest wyraziliśmy solidarność i wsparcie dzieciom z obszarów gdzie toczy się wojna, dzieciom zmuszanym do pracy, dzieciom głodnym, bezdomnym, dzieciom opuszczonym, którym odebrano dzieciństwo. Nie chcieliśmy pozostać obojętni na ich los. Dla każdego dziecka dzieciństwo!

Bernadetta Wawok