Szkoła Podstawowa nr 3 w Pcimiu otrzymała w 2021 roku dotację celową na realizację zadań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w kwocie 12 000 zł oraz 3000 zł jako wkład własny.

Program realizowany jest w ramach Priorytetu 3 „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych” ( Kierunek interwencji 3.2. „Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych”).

W ramach projektu zakupione zostały książki do biblioteki. Obok lektur obowiązkowych i uzupełniających, księgozbiór wzbogacił się o wiele nowości zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów. Komiksy, książki przygodowe, fantastyczne oraz wiele nowych serii wydawniczych. Biblioteka została doposażona również w regały na książki, drukarkę oraz fotel obrotowy. W trakcie trwania projektu planowane są konkursy, spotkania, lekcje biblioteczne oraz wydarzenia promujące czytelnictwo wśród naszych uczniów i ich rodziców. Już po feriach świątecznych zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty naszej szkolnej biblioteki.

25 listopada, czyli dokładnie w dniu urodzin pluszowego misia, w naszej szkole zrobiło się bardzo miło i przytulnie. A to za sprawą pluszowych misiów, które były gośćmi we wszystkich klasach.
Poczynając od najmłodszych, czyli szkolnej Zerówki, na klasach ósmych kończąc. Miś zawitał nawet do szkolnego sekretariatu:)

Klasy przygotowały wiersze (gratulacje dla klasy 6!) oraz piosenki, żeby uczcić misiowy dzień. Uczniowie klas 1-3 wykonali przepiękne podobizny misiów. Niektóre prace bardzo pomysłowe. Szukaliśmy również misiowego giganta i misia mini. W każdej klasie zmierzyliśmy dokładnie kandydatów do tych wyróżnień. Okazało się, że największy miś został przyniesiony do Zerówki przez Olusia Tuptę. Miś miał 186 cm wysokości! Najmniejszym misiem okazał się miś Kacpra Bednarza z klasy 4. Ten miś miał zaledwie 4,5 cm. Udało nam się również znaleźć misia, który miał ponad 30 lat. Miś należy do taty Zosi Hobot z klasy 5. W szkolnej bibliotece można było zobaczyć wystawę misiów oraz poznać najsłynniejsze „książkowe” misie.

Nasze misie sprawiły nam bardzo dużo radości. Były różne: kolorowe i takie puchate, i mięciutkie, że aż trudno uwierzyć, że nie przynosimy ich do szkoły codziennie. Choć niektóre trudno byłoby zmieścić do plecaka :) Na pamiątkę tego dnia każdy otrzymał naklejkę, a zwycięscy słodkie upominki.

Wiktoria K., Amelka, Ola Dz. i Kamil z klasy 8a oraz B. Wawok

W październiku, przez cały miesiąc, w bibliotece
i w szkole dużo się działo. Staraliśmy się być „bliżej biblioteki”.  I również o bibliotekę zadbać.

W konkursach ogłoszonych na ten miesiąc wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z wszystkich klas:

• zostało wybrane imię dla bibliotecznej sówki, która od teraz jest Lusią
  • rozszyfrowaliście kody QR i ukryte pod nimi tytuły książek oraz nazwiska autorów;
  • poleciliście do czytania około 20 książek, nie tylko baśni i legend;
  • zaprojektowane zostały loga do biblioteki;
  • biblioteka wzbogaciła się o ponad 40 nowych książek, które przynieśliście by podzielić się z innymi czytelnikami;

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy chętnie i często
odwiedzają bibliotekę szkolną.
Biblioteka jest dla Was!

B. Wawok

PLAN DZIAŁAŃ NA MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH:

1. PRZECZYTAJ BAŚŃ LUB LEGENDĘ Z DOWOLNEJ CZĘŚCI ŚWIATA. WPISZ JEJ AUTORA I TYTUŁ NA PLAKACIE W BIBLIOTECE (cały miesiąc)
  1. „Podziel się książką”

- przez cały miesiąc październik zbieramy książki dla biblioteki, jeśli wyrosłeś już z książek, przeczytałeś i chcesz podzielić się z innymi ciekawą książką, przynieś ją do biblioteki

1. „Wyobraźnia na start!”

- zaprojektuj logo naszej szkolnej biblioteki, w logo koniecznie umieść sowę J

1. „Kodowanie i czytanie”

- używając aplikacji czytnika kodów QR odgadnij tytuły 10 książek, dopisz autora i zapisane (poprawnie!) rozwiązania przynieś do biblioteki,

- kody będą się pojawiać co kilka dni w różnych miejscach w szkole